Samordne mål og ressursinnsats


Samordne mål
Det vil være en ufordring å samordne målene i kommunens ulike planer slik at de ”trekker i sammen retning”. De mer overordede målene i Kommuneplanen, via sektorplaner som helse – og sosialplan bør være koblet til mål som settes i kommunens Rusmiddelpolitiske handlingsplan. Ellers vil en kunne oppleve at en operere med mål som ikke kan nås og som det ikke finns økonomi til å oppfylle.

Samordne ressursinnsatsen
Uansett hvor gode planprosesser man gjennomfører i arbeid med for eksempel rusmiddelpolitisk handlingsplan, vil det være lite realistisk å nå de ønskede mål hvis man ikke knytter dette arbeidet opp til de rådene økonomiske ressurser/økonomiplanen - i tillegg til en samordning av de ulike sektorene i kommunen.

I forhold til kommunens ofte begrensede økonomiske muligheter for gjennomføring er det viktig at ulike mål og tiltak som ikke er avstemt mot den kommunale økonomi, vedtas bare som prioriteringer og innspill til kommunens økonomiplanprosess. Ideer som ikke tar stilling til prioriteringer innenfor gitte økonomiske rammer kan lagres i en idébank.

 
Nettstedet er utviklet og drives av KoRus-Nord
2013 © Kommunetorget.no