Skal kommunen føre kontroll med vinmonopolet i kommunen


Spørsmål fra Helse- og sosialsjef: Skal kommunen føre kontroll med vinmonopolet i kommunen. Jfr.forskriften kap. 9 §9-1?

 

Svar:

Hei og takk for ditt interessante spørsmål. Nei, kommunen skal ikke føre kontroll med AS Vinmonopolets utsalgssteder, selv om det er kommunen som er bevillingsmyndighet. Se alkoholloven § 3-1 første ledd når det gjelder bevillingsmyndighet. AS Vinmonopolet skal selv føre kontroll med salget. Dette følger av alkoholforskriften § 3-7. 

 

At kommunen ikke har kontrollansvar for AS Vinmonopolets utsalgssteder, fremgår også indirekte av alkoholforskriften § 9-1, ettersom denne regelen sier hva kommunens kontroll faktisk skal omfatte. Her er nemlig ikke AS Vinmonopolets salgssteder inntatt.

 

 :Redaksjonen




 

 

 
 
Kommunetorget

2018 (C) Kommunetorget

» FORUM

E-post: post@kommunetorget.no

Lukk
Tips en venn:
Ditt fornavn:

Din e-post adresse:
Ditt etternavn:

Din venns e-post adresse:
Din melding / beskjed / kommentar:

(URL til siden blir automatisk lagt inn i e-post meldingen.)

Kode: jfc284
(Skriv inn koden over.)